Ev / Ana Sayfa / Bağlama Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bağlama Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlk defa bağlama alacaksak nelere dikkat etmeliyiz bunu konuşalım.

 

Her bağlama almaya gidene yanında bilen biri olsun, bağlama çalan birini bul derler fakat herkes bu kişiyi bulamayabilir veya güvenemeyebilir. Bu yazımız ve aşağıdaki video bu konuda size yardımcı olacaktır diye umuyorum.

3 bağlama üstünden size örnek vererek tek başınıza bağlama alırken Fiyat, yapısı, ağacı, yapılışı ve püf noktalarını anlatarak bağlamayı nasıl seçeceğinizi anlatacağım.

Bu yazı sonunda bir bağlamanın orta seviye mi profesyonel mi olduğunu gayet iyi anlayacaksınız.

Bir müzik markete girdiğinizde ilk olarak mağazanın fiyat aralığını sorun. En ucuz bağlaması ne kadar veya en pahalı bağlaması ne kadar. 100 TL’lik bir bağlamadan çok fazla hayır beklememek lazım fakat durumumuz buna yetiyorsa tabi ki bu bağlamalara yönelebiliriz.

Mesela 100 TL’lik bir bağlamada nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle Dut ağacı takıntınız varsa bu efsaneyi unutalım ? Dut ağacı herhangi bir kriterinizde bulunmasın. Diğer bağlamalardan çok büyük bir fark yaratmaz vereceğiniz fiyat farkına da değmez. Dut ağacı rağbet görüyor diye satıcılar fiyatlarını çoğaltıyor diyebiliriz.

1. Telefonunuzun flashını açın ve sazın deliğinden iç kısmına bakın sazın dışındaki ağaç ile içinde ki ağaç aynı mı? Renkleri tutuyor mu? Bunlara bakın. Artık dolandırıcı çok olduğu için kavak ağacının üstüne dut ağacı kaplaması yapıyorlar ve sarı sarı görünce hemen kapılıyoruz. Onun için bu madde çok önemli. Renk uyumu tamamsa diğer maddeye geçelim.

2. İkincisi ise önemli bir noktamız olan bağlamanın kapak kısmı. Kapağında herhangi bir vuruk, hasar var mı? 100 TL’lik bir bağlamada ufak tefek hasarlar elbet olacak fakat fiyat arttıkça bunlar sorun olacak hatalar.

3. Üçüncüsü ise kapak kalınlığı. İdeal kalınlık ortalama 0.4 cm olması lazım. Ve kapak kalınlığının teknenin her yerinde aynı olması lazım. Kapak neden önemli? Çünkü bağlamanın seslerini kesebilir. Tekne içerisindeki sesi kapak olduğu gibi yutar ve dışarı vermez. Kafesler haricinde sesi dışarıya veren bir diğer unsur kapaktır. Teknenin içinde tuttuğu sesi bize iletir.

4. Ses kafesleri (delikleri). bağlamanın arkasında veya üstünde elbet bir veya iki ses çıkış deliği olmalı. Üsteki kafes sesi direkt bize iletir hiçbir sakıncası yoktur. Bazı kişiler üst kısımdaki kafese laf atabilir kulağı bozduğunu söylerler fakat hiçbir sakıncası yoktur.

5. Beşinci dikkat edeceğimiz kısım ise tel yüksekliği ne kadar buna bakmalıyız. Bağlamayı yatay bir biçimde karşımıza alarak (videoda 9.37 süresinde ki gibi) ve bakarak tel yüksekliğine bakarız. Normal bir tel yüksekliği 0.1 – 0.3 cm olması gerekir bundan ötesi kabul edilemez.

6. Altıncı bakacağımız unsur ise tellerin dizilişi ve aralarında ki mesafe. Orta eşiğin üzerinde ki tellerin dağılımı nasıl? Orta telin alt tellere yakın olması gibi durumlar bağlama çalmanızı zorlaştırır. Üst eşikte de aynı durumlar geçerli.

7. Yedinci kriterimiz ise Burgulardır. Burguların plastik olması çok kötü bir durum olmasa bile burguların ağaçtan yapılması sizin için çok daha iyi olur plastik burgular akor bırakmaya daha yatkındır. Burgularda bakmamız gereken diğer detay ise Burgular çok yukarıda olmamalıdır.

 

Hakkında Atahan UZUN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *